top of page

Kas ir PEP mamma?


Jau divpadsmit gadus Latvijā mammām pieejams PEP mammu atbalsts, taču daudzi vecāki par šādu emocionālo atbalstu nemaz nezina, un arī nosaukums ir nedaudz mulsinošs. Kas īsti ir tas PEP? Kāpēc "mamma"? Šajā ierakstā pastāstīšu plašāk par PEP mammas profesiju un kāpēc šāds atbalsts varētu būt vērtīgs un noderīgs arī tev.


PEP mammas nosaukums sastāv no diviem vārdiem, kur “PEP” nozīmē “Pirmā emocionālā palīdzība”, bet “mamma” apzīmē veidu, kā šī palīdzība tiek sniegta - iejūtīgi, atbalstoši, pieņemoši un bez nosodījuma - gluži kā mamma. PEP mammas atbalsta ģimenes laikā no bērniņa dzimšanas līdz trīs gadu vecumam, sniedzot gan informatīvu, gan ļoti lielā mērā arī emocionālu atbalstu.


Mammas loma un pārmaiņas, ko dzīvē ienes bērniņa ienākšana ģimenē, ir ļoti monumentālas. Lai kā mums gribētos, lai viss paliek kā iepriekš, maināmies mēs, mūsu attiecības ar sevi, partneri un tuviniekiem, mainās mūsu ikdienas ritms, prioritātes, vajadzības un plāni. Teiciens, ka bērns sagriež dzīvi kājām gaisā, patiešām ir diezgan precīzs.


Bet ko tad darīt, ja viss ir kājām gaisā? Dažreiz emociju ir tik daudz, ka tās līst pāri malām, bet ne vienmēr ir iespējams atrast dzirdīgas ausis, kam to visu izstāstīt. Apkārtējiem patīk dalīties ar lūgtiem un nelūgtiem padomiem, mierināt ar mūžīgo “būs jau labi” un vispār labāk parunāt pašiem par sevi. PEP mamma šādā brīdī var būt kā uzticams un zinošs ceļabiedrs, kurš uzklausa, padod roku un pieņem tevi tādu, kā esi.


PEP mammas galvenais fokuss vienmēr būs mammas vajadzības - kas tieši tev šobrīd ir aktuāls un nepieciešams. Kā tu jūties un kur meklēt resursus, lai justos labāk? Kā saprast


savu mazuli un veidot saikni ar viņu? Kā tikt galā ar bailēm, dusmām un vainas sajūtu? Kā priekpilni piedzīvot mammas lomu? Un vēl daudz citu jautājumu par praktiskām un emocionālām tēmām, kas skar mammas un mazuļus.


Visbiežākais teikums, ko mammas parasti saka pēc PEP sarunas, ir “Es nezināju, ka man tik daudz bija sakrājies!”. Esam taču iemācītas ar visu tikt galā pašas, saņemties un izturēt, vai ne? Bet cik forši ir, ja varam drošā vidē tapt uzklausītas un justies pieņemtas arī tad, ja mums kaut kas neizdodas vai saskaramies ar izaicinājumiem. PEP mamma šādos brīžos būs tavs lielākais atbalsts.


Ja vēlies piedzīvot atbalstošu sarunu ar topošo PEP mammu Baibu Dambi, droši sazinies tepat Gaidību telpā!

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page